Rozważanie o Męce Pańskiej - schemat

1. Przygotowanie: np. wieczorem odczytujemy fragment Ewangelii mówiący o cierpieniu Chrystusa (np. biczowanie), z pełną wiarą, iż jest to Słowo Boże. W ciągu następnego dnia przypominamy sobie ten fragment, łącząc z aktami strzelistymi.

2. Przed rozważaniem należy stanąć w poczuciu Bożej obecności. Uczynić poszczególne akty: akt wiary (uświadamiamy sobie wszechmoc Boga), akt pokory (wielkość Boga i nasza małość).

3. Wezwanie do Ducha Świętego o wsparcie i pomoc Matki Najświętszej i innych świętych - doświadczenie obecności świętych w modlitwie.

4. Medytacja za pomocą pamięci, wyobraźni - przedstawiamy sobie w myślach sceny z męki Chrystusa (np. jego biczowanie), wyobrażenie sobie tej sceny, sytuacji, osób, zdarzeń itp. Następnie, używając rozumu, stawiamy sobie pytania i na nie odpowiadamy: np. kto tak cierpi? co cierpi? dlaczego cierpi? za kogo cierpi? jak cierpi?

5. Przez rozważanie tych pytań wzbudzamy w sobie uczucia żalu, współczucia, podziwu, wdzięczności, miłości a także uczucie wzruszenia, zawstydzenia, w których staramy się trwać dłużej, a które są najważniejszą częścią naszej medytacji. Może być to intymna rozmowa z Bogiem cierpiącym, która prowadzi nas do zastanawiania się na temat naszego życia i postępowania, naszej wiary i zaufania Bogu.

6. Z tych przemyśleń i pobożnych uczuć mają rodzić się dobre postanowienia dotyczące naszego życia. Postanowienia mogą być szczegółowe (dotyczące konkretnych spraw, np. praktykowanie jakiejś cnoty) lub ogólne postanowienie - dotyczące całego życia (np. pragnienie pogłębienia relacji z Bogiem).  Postanowienie szczegółowe powinno być praktyczne, odnoszące się do codziennego życia, ima na celu poprawę swego zachowania, myśli, słów czy obyczajów.

7. Zakończenie modlitwy myślnej: ofiarujemy Bogu te chwile, jakie dał w tej modlitwie, wyrażamy wobec Boga miłość i swoje serce. Na końcu prosimy Pana Jezusa, Maryję, Matkę Bolesną, świętych patronów o pomoc w zachowaniu powziętych postanowień. Polecamy w modlitwie końcowej siebie samych, grzeszników, bliskich, tych, którzy prosili nas o modlitwę itp. Na zakończenie dziękujemy Bogu nieskończonej Miłości za wiele łask otrzymanych podczas tej modlitwy.

Komentarze